Muzikoterapie pro osoby s různými druhy postižení a nemocí

Hudba a muzikoterapie hrají velmi významnou roli při práci s lidmi s různými druhy postižení a nemocí. Často hudba v těchto případech zůstává jedním z mála komunikačních kanálů, kterým jsou tito lidé otevřeni a může se pro ně stát velmi silným a hlubokým impulsem vnitřních prožitků, sebevyjádření, komunikace i radosti … Muzikoterapie zde má mnoho možností a podob, ať už se jedná o práci systematickou a dlouhobou v rámci dané skupiny (s cíleným rozvíjením zvolených terapeutických aspektů) anebo jako kreativní zážitkový impuls různých forem a podob. Velmi často si při těchto příležitostech uvědomujeme, že i když “racionální” kanály mohou být u těchto klientů více či méně omezené, vnímání hudby a hudební komunikace je často stejně intenzivní jako u běžné populace, někdy i více.

Hudba a muzikoterapie se mohou stát velmi účinným podpůrným prostředkem též při různých typech onemocnění – ať už jako přímý léčivý a ozdravný prostředek nebo jako impuls “anestetický” (odvádí pozornost od bolestných pocitů), uvolňující nebo působící pozitivně na psychiku a vnímání hlubších pocitů a souvislostí v rámci dané situace.

Bylo mnohokráte doloženo že například při pravidelných terapiích na rezonančním lůžku probíhala rekonvalescence po těžké operaci až třikrát rychleji než obvykle. Podobně mohou v těchto případech působit i jiné, vhodně zvolené druhy muzikoterapie, cílené hudby a zvuků.

V případě zájmu o tento druh práce a působení nás prosím kontaktujte.